Servery, ktoré sú výkonnejšie ako väčšina stolových alebo prenosných počítačov, robia vo vašej sieti ťažkú prácu, pokiaľ ide o ukladanie a zdieľanie informácií. A v závislosti od toho, ako je každý server nakonfigurovaný, sú zvyčajne určené na konkrétnu úlohu, ako je vaša webová aktivita, zdieľanie e-mailov alebo súborov.
Prečo by ste mohli potrebovať server vo vašej kancelárii?
Ak veľa pracujete s veľkými súbormi – napríklad ak upravujete videá, hudobné súbory a digitálne umelecké diela a plány – často je lepšie získať ich priamo zo servera vo vašej budove, namiesto toho, aby ste sa spoliehali na internet. A hoci cloud často ponúka lepšiu kybernetickú bezpečnosť, ak pracujete v regulovanom sektore, vaša spoločnosť môže byť zo zákona povinná uchovávať informácie na serveri vo vašej kancelárii, a nie ich uchovávať v dátovom centre tretej strany.
Výber správneho hardvéru
Existuje toľko typov a veľkostí serverov, že môže byť ťažké vedieť, kde začať. Riziko je, ako pri každej investícii do hardvéru, že urobíte zlú voľbu: ak napríklad server nie je dostatočne výkonný alebo nemá dostatok úložného priestoru, strávite veľa času a peňazí navyše.
Okrem toho musíte zvážiť, či je server vhodný na miesto, kde ho chcete umiestniť: servery môžu byť obrovské, horúce a hlučné – preto ich ľudia zvyknú ukladať do klimatizovaných serverových miestností.
Inštalácia, redundancia a zálohovanie
Keď ste si (dúfajme) vybrali správny server, ďalším krokom je jeho inštalácia – čo môže byť zložitý proces. Servery nie sú navrhnuté tak, aby boli plug and play, takže okrem nastavenia samotného servera možno budete musieť nainštalovať aplikačný softvér do svojich počítačov a naučiť sa (a/alebo naučiť svojich zamestnancov), ako nový systém funguje.
A čo sa stane, ak server zlyhá? Aby ste predišli strate dôležitých informácií, musíte vytvoriť robustný redundantný a zálohovací systém. Čo vzhľadom na zložitosť väčšiny serverových technológií nemusí byť ani zďaleka jednoduché.